RENOVIRANJA PODOVA – SOLUCIJE
Sve više je zahtjeva za renoviranjem u posljednje vrijeme – jedan od uzroka je i svakako sve veći boravak u kućama.
Nakon naših zadnjih objavljenih radova postavke parketa preko već postojećih, imamo sve više posjeta i zahtjeva za iste.
Ovaj tekst je za sve one koji se trenutno nalaze u fazi razmišljanja šta raditi sa starim parketom – koji se dvoume i kojima su zaista potrebne informacije da li ga podizati pa raditi novi, postavljati novi preko starog ili brusiti i lakirati stari – razložit ćemo korake koje treba proći za svaku od opcija.
Opcija postavljanja novog parketa PREKO STAROG!
Postavljanje novog parketa preko starog bi bila najjednostavnija opcija kod renoviranja UKOLIKO JE MOGUĆA.
Preduslovi da bi ovako nešto bilo moguće jesu sljedeći:
Podloga tj. stari parket ili laminat ili keramika moraju biti suhi, ravni i relativno čvrsti.
Visina sa postavljenim parketom ne smije ometati otvore vrata, balkonska vrata, ulazna vrata itd. tj. treba voditi računa da podloga sa novim parketom ne bude previsoka u tehničkom i funkcionalnom smislu.
Kao rješenje za problem visine WEITZER PARKETT u svojoj ponudi ima parkete i sa 9,2 mm – tehnički savršeni, vizuelno u nekoliko opcija i za ekskluzivnije odabire.
Ugradnja novog parketa preko postojećih podloga može ići ovisno od varijante suho ili sa nekim opcijama lijepljene ili polulijepljene (LOOSEGLUE INOVATIVNO WEITZER PARKETT RJEŠENJE) ugradnje.
U dvije od ove tri opcije parket je naknadno moguće podići bez oštećenja i ponovno postaviti – ukoliko se odlučite da ipak staru podlogu nekada NAKNADNO podižete.
Ove opcije su dobro rješenje u situacijama kada želite renovirati ali trenutno ne možete iseliti da bi rovili cjelokupan stan, izravnavali podlogu i onda čekali danima ili sedmicama da bi postavili novi parket, ali nekada kasnije imate tu namjeru.
Sa INOVATIVNIM rješenjem LOOSEGLUE od WEITZER PARKETTA preko postojećih podloga je sada moguće postavljati i parkete manjih dimenzija koji nemaju klik spoj – te ih postavljati čak i u mustre.
Na ovaj način izbor parketa u renoviranju preko stare podloge nije mnogo ograničen pa je stoga puno lakše odabrati i odlučiti se za isto – na način da ćemo dobiti baš ono šta estetski i želimo bez tehničkih ograničenja.
Parketi sa duplim klik spojem iz Weitzer Parkett ponude su savršeno rješenje za ovakva renoviranja – osim što imaju izuzetno čvrst dupli klik spoj pa je uklapanje maksimalno, sve komponente spojeva su drvene bez plastike koja s vremenom ili pukne ili proškripi, spojevi su voskani za bolje uklapanje te su hidrofobirani za otpornost na vodu.
Ovakvi parketi se mogu bez problema postavljati i u kuhinje.
Ponuda parketa iz ‘klik’ serije je izuzetno široka – gdje se vizuelno može birati u raznim dimenzijama i obradama.
PODIZANJE STARE PODLOGE (stara podloga može biti parket, laminat, keramika itd)
Ukoliko se odlučujemo na renoviranje podova na način da stari parket, laminat ili keramiku podižemo imat ćemo više izazova i više nepoznatih.
Ova opcija je u nekim situacijama i jedino moguća – ako je stara podloga preloša npr. parket se skroz odvojio od podloge, škripi maksimalno – neravno je itd.
Kada se podigne neka od podnih obloga najčešće se javlja potreba za izravnavanjem te podloge ispod.
Ako je podloga estrih onda se uglavnom vrše izravnavanja nivelirajućim smjesama.
Ova radnja je mokra i zahtijeva potpuno prazne površine na kojima se isto izvodi – što može biti izazov u već naseljenim prostorima.
Osim izravnavanja smjesama ili novim estrihom – izravnavanje je moguće izvesti i drvenim podkonstrukcijama – OSB pločama najčešće.
Indikacije za ovakvo izravnavanje jesu svakako nemogućnost unosa vlage u prostor zbog podloge koja nije ploča ili je drvena, zbog težine/statike ili zbog visine/sprataže objekta na kojima je skoro nemoguće raditi izravnavanja sa estrihom ili izravnavajućom smjesom ili je vrlo finansijski neisplativo.
Podloga ispod parketa mora zadovoljavati norme ravnoće i suhoće za optimalan kvalitet ugrađenog parketa.
Neravnine podloge ne smiju prelaziti 2 do 3 mm na dužni metar u svim pravcima, dok suhoća mora biti ispod 2 % rel. vlažnosti u npr. cementnom estrihu(najčešća podloga).
Sve navedene radnje prije same ugradnje parketa se vrše u smislu dovođenja podloge u optimum za postavljanje parketa.
Ukoliko podloga ne odgovara u smislu ravnoće parket će odmah ili kroz vrijeme prožvakati, proškripati, prodisati.
Vlaga u podlozi je najveći neprijatelj parketa i drveta općenito – ona ne smije prelaziti normirane dozvoljene vrijednosti – ukoliko se ova stavka zanemari u manjem omjeru – spojevi parketa će tamniti, parket će se vitoperiti – kriviti, pojavljivat će se fuge, te će prilično izgubiti i funkcionalnu i estetsku ulogu pokrivanja poda – postavka parketa u lošijim uslovima rezultirat će podizanjem istog uz potpuno narušavanje svoje forme – ova situacija podrazumijeva totalnu štetu bez mogućnosti popravke.
Drvene podkonstrukcije postavljaju određena ograničenja za kasnije biranje vrste parketa, međutim izbor ostaje i dalje jako širok.
Podloga estriha ostavlja sve mogućnosti biranja parketa potpuno otvorenim.
BRUŠENJE I LAKIRANJE ‘STARIH’ PARKETA
Brušenje i lakiranje višeslojnih parketa je moguće izvoditi 3 do 5 puta u ovisnosti od gornjeg sloja koji je najčešće u debljini od 2,5 do 4 mm.
Kod brušenja kvalitetnog višeslojnog parketa prilikom brušenja skida se samo lak jer se po pravilu višeslojni parket NE krivi i ne KORITI kao klasični, pa je stoga skidanje površinskog sloja znatno manje. Ova teza je malo poznata onima koji zagovaraju masivne parkete zbog svoje najčešće SAMO veće debljine jer se ‘kao može više puta’ brusiti od višeslojnog.
Općom logikom bi trebalo zaista biti jasno da ako ima više ‘mesa’ za brusiti da je to to – međutim – DRVO U JEDNOM KOMADU tj masivi se protokom vremena koriti tj krivi na taj način da se sredina elementa parketa dubi, a strane izlaze više na površinu – u ovakvoj situaciji da bi se izbrusio stari lak sa parketa mora se skinuti veći sloj drveta i sa isplivanih strana da bi se došlo do udubljene sredine. Da bi novi lak uhvatio za površinu drveta, stari mora u potpunosti biti uklonjen, pa je ovo svakako najbitniji dio procesa renoviranja parketa brušenjem i lakiranjem.
Odabir lakova koji će se koristiti u ponovnom lakiranju uvijek je na investitoru ali svakako treba uzeti u obzir ekološku stranu gdje bi lak trebao imati vodenu bazu.
Kod renoviraja klasičnog parketa često dolazi i do potrebe za fugovanjem jer se klasični parketi protokom vremena i rasuše, te se pojave fuge između elemenata parketa(ove fuge su opasnost za bilo koje izljevanje vode – jer se na taj način može uvući voda ispod i podići parket) – ovaj proces popunjavanja rupa između da bi se dobila homogena površina se naziva fugovanje i izvodi se fug masama koje u isto vrijeme popunjavaju rupe i maskiraju neravne spojeve.
Kroz našu 15-godišnji rad na BH tržištu nikada nismo imali zahtjev za lakirajem i brušenjem naših parketa jer su lakovi kojima su obrađeni Weitzer Parketti iznimno otporni na habanje – u 7 slojeva te učvršćeni UV zracima.
Osnovna prednost kvalitetnog višeslojnog parketa koji se ne rasušuje, ne širi, nema fuge jeste da ukoliko dođe do nekog oštećenja na pojedinim daskama UVIJEK JE MOGUĆE zamijeniti samo par tih pojedinačnih daski bez remećenja kompletnog prostora a pogotovo bez brušenja i lakiranja cjelokupne plohe parketa.
Weitzer Parkett kao proizvođač obezbjeđuje kroz cijeli garantni period od 30 GODINA mogućnost nabavke istog tipa parketa za ove i slične potrebe.
Naša iskustva sa ljudima koji nam dolaze sa potrebom za renoviranjem parketa drugih proizvođača najčešće ističu sljedeće probleme:
- Jako loša površinska obrada – najčešće ulje koje je izblijedilo, potamnilo, bez ikakve prave zaštite površine – parket se lako ošteti, ostaju mrlje i nakon obićne vode (parketi stari svega 2 do 3 godine)
- Rasušen parket, iskrivljen nakon već 2 do 3 godine – očigledno neosušen parket ili postavljen na vlažnu podlogu
- Jako oštećen parket višeslojni – loša površinska obrada – loši lakovi.
- Parket jako promijenio boju u žuto – loši lakovi koji patiniraju, najčešće visokog sjaja.
- Parketi stari 10 i više godina mnogo rasušeni, iskorićeni.
Jako bitno za istaći – kod brušenja parketa pogotovo starijih – mogućnost podizanja parketa zbog vibriranja u procesu brušenja gdje može popustiti staro ljepilo. Tek nakon što završite brušenje i lakiranje – parket se samo počne dizati.
Bitno je prije upuštanja u renoviranje ovakve vrste prvo pokušati provjeriti čvrstoču parketa sa podlogom, tj. koliko je parket zaista zalijepljen za podlogu i na taj način prevenirati.
Greške koje kupac najčešće pravi u izboru adekvatnog parketa jesu: prepušta izbor parketa izvođaču radova kod renoviranja, najčešće se ovo dešava kod generalnih renoviranja i adaptacija – mnogo toga za uraditi, uglavnom malo vremena – radovi se oduže, mnogo toga novog oko gradnje i opremanja čime se dotad nisu bavili – potrošena energija i volja za vlastitim uključivanjem u sve faze radova i biranja.
U ovakvim situacijama se najčešće desi da kupac izvođaču samoo pokaže sliku nekog parketa – gdje se može približno vidjeti boja i dimenzija i onda je na izvođaču da pronađe ‘nešto slično’ u većini slučajeva ne ulazeći u tematiku kvalitete, ekološke obrade, garancije a pogotovo postojanosti površinske obrade i lakoće održavanja. Dok su za dugotrajan i kvalitetan pod kupcu ove stavke ITEKAKO BITNE i treba im posvetiti pažnju.
Kupac se NE informiše o inovacijama na područjima gradnje i opremanja pa iz tog razloga dozvoljava da odlučuje samo na osnovu izjava izvođača sa kojima sklapa ugovor.
Ne angažuje stručna lica za nadzor radova kod generalnih adaptacija pa na ovaj način često potroši i mnogo više novca od plaćanja angažmana za nadzor zbog nestručnih i loše izvedenih radova adaptacije.
Bitno za naglasiti kod dogovaranja posla sa arhitektom ili građ.inženjerom oko projektovanja ili nadzora jeste da ukoliko Vam navedena lica predlažu određene materijale mogu i obrazložiti zašto to rade.
Kvalitetan materijal je uvijek propraćen tehničkom dokumentacijom i certifikatima.
Vaš projektant bi za svaki materijal koji ćete ugraditi trebao da Vam ponudi minimum 3 opcije različitih kvalitativnih i cjenovnih klasa a na Vama je da odaberete sukladno svojim preferencijama i mogućnostima.
Za pametan početak odabira parketa dovoljno je provjeriti tradiciju proizvođača, Garantni period te prateći servis.
Ukolilo se odlučite na kompletno renoviranje stana, za šta možda sada i jeste dobar period jer ima mnogo praznih stanova koji su se iznajmljivali turistima. Tako da se možete preseliti i mnogo laganije proći sav ovaj proces ili želite renovirati samo parcijalno parkete, kupatila isl. –POČNITE PRVO SA INFORMISANJEM – odabir koji pravite nije za jedan dan ili jednu godinu – to je nešto što ćete koristiti naredne decenije i treba da ostane kvalitetno i lijepo i za 10 godina a ne već pohabano i nefunkcionalno za 3.